Usługi społeczne

Czym są usługi społeczne?

Usługi społeczne to wspólne działania o charakterze niematerialnym dedykowane osobom, rodzinom i społeczności lokalnej. Obejmują działania m.in. w zakresie: polityki prorodzinnej, wspierania rodziny, pomocy społecznej, promocji i ochrony zdrowia, wspierania osób niepełnosprawnych, pobudzania aktywności obywatelskiej, reintegracji zawodowej i społecznej. Bazują na potencjale, wiedzy, doświadczeniu i zasobach środowiska lokalnego. Ich celem jest podnoszenie jakości życia mieszkańców poprzez zaspakajanie ich aktualnych potrzeb.

Potrzeby lokalnej społeczności w zakresie usług społecznych zostały określone w oparciu o przeprowadzoną w okresie od 28 sierpnia do 31 października 2023 roku Diagnozę potrzeb i potencjału społeczności lokalnej pod kątem usług społecznych w Gminie Dopiewo.


W ramach działalności Centrum Usług Społecznych w Dopiewie realizowane są kompleksowe usługi społeczne, które określone zostały w  Programie Usług Społecznych i odpowiadają na konkretne, wskazane przez mieszkańców  potrzeby. Są to:

Usługa Mobilnego Fizjoterapeuty – czyli Specjalistyczna usługa opiekuńcza fizjoterapii w miejscu zamieszkania - usługa fizjoterapii w miejscu zamieszkania osoby potrzebującej tego rodzaju wsparcia, obejmuje  m.in. rehabilitację fizyczną w zakresie nieobjętym przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nieinwazyjną terapię schorzeń i problemów występujących w obrębie układu ruchu, usprawnianie narządów ruchu, pomocy w powrocie do zdrowia po urazach stawów i mięśni - zgodnie z zaleceniami lekarskim.

Warunkiem skorzystania z tej usługi jest posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i/lub zaświadczenia lekarskiego o potrzebie fizjoterapii a także stwierdzającego brak przeciwwskazań do jej odbycia w warunkach domowych.

Każda Mieszkanka i każdy Mieszkaniec Gminy Dopiewo może skorzystać z maksymalnie 5 wizyt fizjoterapeuty.

Koszt jednej konsultacji trwającej do 60 minut to 50zł

Usługa jest realizowana w miejscu zamieszkania Wnioskodawcy – na terenie gminy Dopiewo.


Specjalistyczne poradnictwo z zakresu profilaktyki i zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – usługa, która obejmuje poradnictwo psychologiczne oraz konsultacje z lekarzem psychiatrą dla dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia  lub  doświadczających kryzysów psychicznych, z którymi nie są w stanie poradzić sobie bez pomocy specjalisty.

Z tej usługi mogą skorzystać dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Koszt 1 konsultacji z lekarzem psychiatrą wynosi 100zł

Koszt 1 konsultacji z psychologiem wynosi 50zł

Usługa jest realizowana w siedzibie Centrum Usług Społecznych w Dopiewie ul. Dworcowa 1.


Specjalistyczne poradnictwo z zakresu zdrowego trybu życia - Pakiet Zdrowy Tryb Życia – to pakiet usług obejmujący poradnictwo, edukację i wsparcie w zakresie prawidłowego odżywiania i ćwiczeń fizycznych oraz dbania o zdrowie psychiczne i emocjonalne  w tym m.in. konsultacja z dietetykiem, trenerem personalnym, trenerem żywienia, coachem.

Jest przeznaczony dla pełnoletnich mieszkańców gminy Dopiewo, obejmuje możliwość skorzystania z 7 godzin poradnictwa w miesiącu, w tym :

  • 1 godziny konsultacji z dietetykiem,
  • 2 godzin warsztatów motywacyjnych
  • 4 treningów fizycznych.

Koszt usługi to 100zł za Pakiet 7 godzin miesięcznie

Porady dietetyka odbywają się we wtorki w siedzibie CUS ul. Dworcowa 1 Dopiewo

Warsztaty grupowe odbywają się w poniedziałki a Treningi w czwartki i soboty w Świetlicy w Dąbrowie ul. Tęczowa 8.


Pakiet Rodzina – czyli Poradnictwo specjalistyczne dla rodzin, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów. To pakiet usług przeznaczony dla rodzin z dziećmi, obejmujący m.in. zajęcia edukacyjno – rozwojowe, konsultacje specjalistyczne, usługi sportowo-rekreacyjne, wydarzenia kulturalno-edukacyjne, wspólne aktywności dla rodziców i dzieci, łączące integrację z rozwojem społeczności lokalnych. Każda rodzina chcąca skorzystać z tej usługi w ramach pakietu będzie mogła wykorzystać 8 godzin w miesiącu na wybrane zajęcia.

Z pakietu mogą skorzystać rodziny z dziećmi zamieszkałe na terenie Gminy Dopiewo.

1 pakiet to 8 godzin do wykorzystania w danym miesiącu dla 1 opiekuna i dzieci.

Zajęcia w ramach pakietu obejmują:

  • 4 godziny zajęć rodzic-dziecko
  • 3 godziny zająć dla dzieci
  • 1 godzina konsultacji ze specjalistą

W każdym miesiącu tematyka zajęć będzie się różnić i odpowiadać na potrzeby rodzin korzystających z usługi.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku:

  • Grupa maluszki – to m.in. sensoplastyka, gimnastyka, logosensoryka – zajęcia odbywają się w czwartki oraz w soboty
  • Grupa starsza – to zajęcia kreatywne, ruchowe, rozwijające twórcze myślenie – zajęcia odbywają się w soboty
  • Grupa nastolatki – spotkania ze specjalistami

Usługa jest realizowana w Świetlicy w Dąbrowie ul. Tęczowa 8

Koszt usługi to 80zł za 1 pakiet


Wszystkie Usługi społeczne realizowane są w ramach projektu „Rozwój Wielkopolskiej Sieci Centrów Usług Społecznych na lata 2023-2026” współfinansowanego ze środków Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

Kierowane są do  wszystkich mieszkańców gminy Dopiewo, którzy złożą wniosek o objęcie usługą. Kwalifikacja do skorzystania z usługi odbywa się w ramach dostępnych limitów i według kolejności złożonych wniosków.


Co zrobić by skorzystać z usług społecznych?

  1. Skontaktować się  z  koordynatorem indywidualnych planów usług społecznych:
    Centrum Usług Społecznych w Dopiewie
    ul. Dworcowa 1 , 62-070 Dopiewo (budynek dworca PKP)
    Marcin Greczka: ,
    tel. 609 299 811,
    Poniedziałek 8.00-17.00
    Wtorek – czwartek 7.30-15.30
    Piątek 7.30-14.30
  2. Przedstawić swoje potrzeby w zakresie usług społecznych
  3. Koordynator indywidualnych planów usług społecznych poprosi o wypełnienie dokumentów niezbędnych do skorzystania z usługi / ewentualnie o dostarczenie niezbędnych dokumentów.
  4. Dokonać płatności za usługę
  5. Ustalić termin i korzystać z usługi.

Skip to content