„Diagnoza potrzeb i potencjału społeczności lokalnej w zakresie usług społecznych w Gminie Dopiewo", została przeprowadzona w ramach projektu „Rozwój Wielkopolskiej Sieci Centrów Usług Społecznych na lata 2023-2026” współfinansowanego ze środków Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.
Badanie dotyczyło jakości życia, aktywności społecznej i potrzeb mieszkańców, związanych z korzystaniem z różnych usług w naszej gminie, a w szczególności identyfikacji istniejącego w środowisku lokalnym zapotrzebowania na usługi społeczne i określenie kierunków rozwoju Gminy.
Raport dostępny jest TUTAJ
Mapa zasobów i potrzeb jest jednym z czterech komponentów procesu Organizowania Społeczności Lokalnej (OSL).
Zdiagnozowanie i zbadanie zasobów, potecjałów, ale też potrzeb i problemów jest punktem wyjścia do wspólnego działania.
Dlatego też zachęcamy do wzięcia udziału w procesie badawczym, poprzez utworzenie w każdym solectwie tzw. grup badawczych.
- Jeśli zatem, chcesz odkryć z nami, to czego jeszcze nie wiesz;
- Chcesz lepiej poznać swoich sąsiadów i ich ocenę życia w sołectwie;
- Jeśli chcesz zgłębić informacje o wsi, jej mieszkańcach, ich potrzebach;
- Pragniesz podjąć skuteczne działania sąsiedzkie - zgłoś się! To na Ciebie czekamy 🙂
Formularz zgłoszeniowy TUTAJ
Na zgłoszenia czekamy do 31 sierpnia 2023r.
Grupa badawcza powinna się składać z minimum 3 osób.
Z każdą grupą planowane jest od 3 do 5 spotkań - w zależności od potrzeb grupy. Na pierwszym spotkaniu ustalimy to co wiemy, a czego nie wiemy i zastanowimy się w jaki sposób możemy się tego dowiedzieć.
Kolejne spotkania dotyczyć będą samego procesu badawczego realizowanego w sposób aktywizujący. Oznacza to, że badacz poznaje społeczność przez uczestnictwo w jej życiu, obserwując od środka zachodzące w niej procesy, interakcje, mechanizmy kierujące postępowaniem.
Możliwe narzędzia wykorzystywane do badań w działaniu:
- Rozmowa
- Wywiad indywidualny
- Rozmowa grupowa
- Fokus lub wywiad grupowy
- Spacer z aparatem
- Spacer badawczy
- Akcje animacyjne (np. pytanie na sznurku)
- Obserwacja
- Obserwacja uczestnicząca itp.
Gdyby pojawiły się jakieś pytania prosimy o kontakt e-mail'owy:
Anna Żygulska
Jakub Grypczyński
Zapraszamy mieszkańców na spotkania informacyjne dotyczące możliwości dofinansowania inicjatyw oddolnych w ramach Programu Inicjatyw Oddolnych - Zaangażowane Sołectwo.
Do zobaczenia w:
- Gołuskach - 5 czerwca
- Trzcielinie - 6 czerwca
- Zakrzewie - 19 czerwca
Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godzinie 18:00
Szczegółowe informacje pod numerem tel.: 609-002-538 lub 693 290 030
Zapraszamy na warsztat rekomendacyjny, będący zwieńczeniem prowadzonych badań dotyczących lokalnych potrzeb, zjawisk społecznych, a także konkretnych działań, które powinny zostać zrealizowane w Gminie Dopiewo.
Warsztat odbędzie się 30.03.2023r., o godzinie 14:00 w sali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, przy ul. Polnej 1A w Dopiewie.
Spotkanie będzie warsztatem w metodyce design thinking, której celem jest kreowanie i wdrażanie nowatorskich rozwiązań m.in. w postaci nowych produktów, usług, wydarzeń, procesów, programów edukacyjnych.
Prosimy o potwierdzenie swojej obecności w terminie do 28 marca
mailowo: lub ,
telefonicznie: 609 002 538 lub 693 290 030
lub poprzez formularz:: https://forms.gle/c6cYjxgRddBCYPSv7
Drodzy Mieszkańcy,
serdecznie zapraszamy do udziału w badaniu!
Ankieta, którą kierujemy do Państwa umożliwi nam poznanie opinii na temat lokalnych potrzeb, zjawisk społecznych, a także konkretnych działań, które powinny zostać zrealizowane w Gminie Dopiewo.
Ankieta, o której wypełnienie Państwa prosimy, jest całkowicie anonimowa, a wypełnione przez Państwa ankiety nie będą publicznie udostępniane. Wyniki będą prezentowane wyłącznie w formie zbiorczych zestawień statystycznych (np. wykresów i tabel).
Bardzo ważne jest, aby jak największa liczba mieszkańców gminy wzięła udział w naszym badaniu. Wtedy bowiem będziemy mogli je uznać za w pełni wartościowe, spełniające wymogi poprawnych badań społecznych. A wnioski z badania pozwolą sformułować adekwatną propozycję zmian.
Prosimy o wypełnienie ankiety najpóźniej do 24 marca 2023 roku.
Link do wypełnienia ankiety TUTAJ
Organizowanie społeczności lokalnej to proces, który jest ukierunkowany na wzmacnianie mieszkańców oraz tworzenie sieci współpracy lokalnych struktur, celem przygotowania ich do wspierania rozwoju danej społeczności, jej zdolności do rozwiązywania problemów, tworzenia środowiska zmiany oraz budowania potencjału całej społeczności - w myśl zasady: od pomocy do samopomocy i w myśl odwrócenia paradygmatu - od “pracy dla” do pracy “z ludźmi i przez ludzi”.
Organizowanie społeczności lokalnej prowadzi do poprawy jakości życia wszystkich MIESZKAŃCÓW. Działania podejmowane w ramach OSL skupiają się na WSPÓŁPRACY, która nie tylko zwiększa szanse na rozwój solidarności społecznej oraz włączenia i integracji, ale też podnosi poziom obywatelskości mieszkańców oraz ich zaangażowania w sprawy gminy czy sołectwa.
Organizowanie Społeczności Lokalnej to:
- rozwój społeczeństwa w obszarze partycypacji, samoorganizacji i przejmowaniu odpowiedzialności za realizację działań w skali lokalnej;
- rozwój wspólnot lokalnych, który zmierza w kierunku zwiększania ich aktywności i
współdziałania na rzecz wspólnego dobra dostępnej przestrzeni publicznej, dostępnych w niej zasobów/potencjału oraz ich racjonalnego wykorzystania.to tworzenie odpowiedniego środowiska do wymiany doświadczeń i współpracy sąsiedzkiej.
Istotne jest też wzmacnianie postaw prospołecznych, inspirowanie do działania, udziału w konsultacjach społecznych czy wolontariacie, budowanie w mieszkankach i mieszkańcach poczucia odpowiedzialności za konkretną wspólnotę, integrowanie i edukowanie, ułatwianie lokalnej komunikacji społecznej i udostępniania informacji.
OSL jako proces uwzględnia następujące zasady:
- od pomocy do samopomocy,
- od pracy dla, do pracy z ludźmi i przez ludzi,
- od bierności do partycypacji,
- od perspektywy klienta do perspektywy partnera.
Wspólnota lokalna staje się społecznością aktywną. Działanie, aktywność to kluczowe elementy społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa, które dąży do zmiany społecznej i rozwoju poprzez swoją aktywność i zdolność do samoorganizacji oraz określania i osiągania wyznaczonych celów.
Działania podejmowane w ramach OSL to m.in.:
- ułatwianie kontaktów, doprowadzenie do lepszego poznania się mieszkańców i tworzonych przez nich grup i środowisk
- animowanie wśród mieszkańców dyskusji dotyczących ważnych aspektów codziennego życia, zwłaszcza nierozwiązanych problemów lokalnych
- wyszukiwanie i wspieranie liderów lokalnych
- diagnozowanie potencjału lokalnego środowiska
- inicjowanie powstawania grup obywatelskich
- motywowanie grup i środowisk do podejmowania aktywności ukierunkowanych na dobro wspólne
- budowanie lokalnych koalicji
- moderowanie sytuacji edukacyjnych w środowisku,
- pobudzanie energii potrzebnej do podjęcia i podtrzymania działania przez osobę/grupę
- budowanie Partnerstwa Lokalnego, rozumianego jako dobrowolna kooperacyjna relacja pomiędzy różnymi stronami, w której wszyscy uczestnicy zgadzają się pracować
razem, aby osiągnąć wspólny cel lub podjąć specyficzne zadanie i dzielić ryzyko, odpowiedzialność, zasoby, kompetencje i korzyści - tworzenie warunków do wymiany doświadczeń
- promowanie współpracy sąsiedzkiej
- wspieranie grup nieformalnych
- rozwój i wzmacnianie postaw aktywnych i prospołecznych
- inspirowanie mieszkańców do włączania się w ruchy społeczne, inicjatywy lokalne, inicjatywy nieformalne, działalność organizacji pozarządowych, konsultacje
społeczne, wolontariat - promowanie ruchów społecznych, inicjatyw oddolnych, partycypacji
- organizowanie warsztatów, szkoleń, spotkań z ekspertami, spotkań tematycznych,
- faktyczne włączenie i udział mieszkańców w decydowaniu o kierunkach rozwoju społecznego, definiowanie problemów i potrzeb społecznych
- zwiększenie zaangażowania uczestników/mieszkańców.
Celem Programu Inicjatyw Oddolnych - Zaangażowane Sołectwo jest:
- Rozwój wspólnot lokalnych i integracja mieszkańców Gminy Dopiewo.
- Integracja różnorodnych środowisk i przedstawicieli instytucji Gminy Dopiewo.
- Wspieranie przedsięwzięć zaspokajających potrzeby mieszkańców.
- Włączenie mieszkańców we wspólne działania oraz inicjowanie oddolnych działań na rzecz swojego otoczenia, doprowadzając do poprawy jakości życia, poczucia bezpieczeństwa, zwiększenia identyfikacji z miejscem zamieszkania i budowania tożsamości lokalnej.
- Podkreślanie znaczenia wspólnego działania jako najbardziej dynamicznego i twórczego elementu, dzięki któremu może zachodzić rozwój osobisty i społeczny.
- Wzrost poczucia sprawczości mieszkańców, poczucia wpływu na zmianę społeczną i czynny udział w procesach decyzyjnych.
- Zmiana perspektywy myślenia z „JA” na „MY” i budowania sieci partnerstwa lokalnego.
- Rozwiązywanie problemów oraz zaspokajanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców Gminy Dopiewo w oparciu o diagnozę społeczności lokalnej, innych istniejących dokumentów diagnostycznych lub innych badań, obserwacji właściwie uzasadnionych.
Inicjatywa Oddolna - to forma samozaangażowania, celowego działania, zmierzającego do określonego celu i do wywołania zmiany w środowisku lokalnym w ramach którego powstają konkretne rezultaty. Inicjatywa oddolna jest odpowiedzią na konkretną potrzebę, problem, na tyle istotny, że wymaga podjęcia aktywności lokalnej społeczności.
Inicjatywę oddolną można określić jako działanie społeczne – ukierunkowane na osiągnięcie konkretnego rezultatu w określonym czasie. Każda inicjatywa angażuje konkretną, szeroką grupę osób a nawet całą społeczność lokalną, której konkretny problem dotyczy. Chęć działania widoczna jest od momentu sformułowania pomysłu, poprzez realizację działań do momentu osiągnięcia zamierzonego celu.
Wyjątkowość inicjatyw polega na tym, że służą rozwiązywaniu problemów i zaspokajaniu potrzeb lokalnych. Są widziane oczami osób, których problem dotyczy i wymagają głównie ich aktywności. Inicjatywy zawsze służą dobru wspólnemu.
Inicjatywa oddolna może mieć bardzo różną formę np.: stworzenie strategii rozwoju wsi, wytyczenie ścieżki rowerowej, wykonanie prac porządkowych w nieestetycznych punktach wsi, organizacja festynu, pikniku, zabawy choinkowej, warsztatów, szkoleń, spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych, rajdu rowerowego, zawodów sportowych, działań ekologicznych, wykonanie karmników dla zwierząt itd. Paleta pomysłów jest w zasadzie nieograniczona!
Zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące tegorocznej edycji Programu Inicjatyw Oddolnych - Zaangażowane Sołectwo!
Termin: 7 sierpnia 2024 r., godz. 17:00
Miejsce: Świetlica w Dąbrowie, ul. Tęczowa 8
O chęci udziału prosimy informować nas:
- wiadomością na Facebooku,
- mailowo:
- Regulamin:
https://cusdopiewo.pl/wp-content/uploads/2024/08/Regulamin-IO-2024.pdf - Karta inicjatywy:
https://cusdopiewo.pl/wp-content/uploads/2024/07/Zalacznik-nr-1-Karta-Inicjatywy-Oddolnej.docx - Kontrakt:
https://cusdopiewo.pl/wp-content/uploads/2024/11/Zalacznik-nr-2-Kontrakt.docx - Raport:
https://cusdopiewo.pl/wp-content/uploads/2024/07/Zalacznik-nr-3-Raport.docx - Ewaluacja:
https://cusdopiewo.pl/wp-content/uploads/2024/07/Zalacznik-nr-4-Ewaluacja.docx - Oświadczenie RODO:
https://cusdopiewo.pl/wp-content/uploads/2024/08/Oswiadczenia-RODO-IO.pdf
Kluczową rolę w procesie OSL odgrywa edukacja środowiskowa, społeczna, mająca na celu zarówno poszerzanie wiedzy i umiejętności członków społeczności lokalnej, jak i pobudzanie ich aktywności oraz kształtowanie kreatywności, samodzielnego myślenia, odpowiedzialności i podmiotowości zarówno poszczególnych osób i grup, jak i społeczności jako całości.
W procesie organizowania społeczności lokalnej, niezwykle ważna jest diagnoza, szczególnego znaczenia nabiera uczestniczące badanie - działanie (participatoryactionresearch), którego istotą jest partnerstwo łączące badacza i badanych.
W tym ujęciu badacz, poznaje badaną rzeczywistość, poprzez uczestnictwo w cyklach jej życia, obserwując od środka zachodzące w niej procesy, interakcje, mechanizmy kierujące postępowaniem ludzi. Uczestniczenie w badanej rzeczywistości umożliwia jej stałe obserwowanie, prowadzenie rozmów/wywiadów z ludźmi, i co za tym idzie, ułatwia dociekanie przyczyn danej sytuacji, postaw, poglądów, stosunku do różnych spraw czy określonych wartości. Stwarza zatem szansę na lepsze poznanie i zrozumienie badanych podmiotów oraz motywów ich działania/postępowania i jest niepowtarzalną okazją do identyfikacji z problemem, troskami, nadziejami, możliwościami oraz radościami występującymi w danej społeczności. (Marynowicz-Hetka, 2006, s. 153).
Diagnoza społeczna to badanie społeczności lokalnej, które służy poznaniu jej potrzeb i oczekiwań. Celem diagnozy jest poznanie potrzeb, oczekiwań i problemów społecznych. Przeprowadzając diagnozę, należy sięgać do wiedzy i doświadczeń ludzi tworzących społeczność, ekspertów, a także organizacji i instytucji związanych z daną społecznością.
Diagnoza to proces badania oraz analizy sytuacji danej społeczności, zarówno pod względem jej potencjału, jak i potrzeb oraz problemów, w tym ich przyczyn, przejawów i skutków.
Diagnoza stanowi punkt wyjścia do planowania działań praktycznych.
Celem badania nie jest samo badanie, ale ulepszanie rzeczywistości, a więc podjęcie działania. Tak rozumiane podejście określamy jako badania aktywizujące lub "badanie i działanie" (action research).
Dzięki diagnozie:
masz możliwość lepiej poznać swoją okolicę, lokalną społeczność, jej specyfikę, potrzeby, zasoby i problemy;
rozpoznasz i być może zapoczątkujesz sieć współpracy, ewentualnych zależności, wpływów;
dowiesz się kto jest liderem lokalnym, aktywistą, kto w społeczności pełni znaczące i wpływowe funkcje, jakie podmioty są ważne, kluczowe;
zdasz sobie sprawę z ewentualnego ryzyka, zagrożeń jakie mogą towarzyszyć twoim działaniom.
Zdiagnozowanie i zbadanie tych i innych problemów oraz uświadomienie ich mieszkańcom jest więc punktem wyjścia do wspólnego działania.
Rzetelnie i odpowiednio wcześnie zrobiona diagnoza pozwala uniknąć wielu błędów. Nieznajomość prawdziwych potrzeb społeczności lokalnej, może spowodować, że nawet najlepszy projekt, skazany będzie na porażkę, niepowodzenie. W planowaniu działań najważniejsze jest rozpoznanie potrzeb społeczności lokalnej.
Siłą sprawczą zmiany jest odnalezienie i zaktywizowanie potencjału środowiska poprzez rozpoczęcie współpracy.
Podsumowując - aby dobrze zrealziować działania, w którym wezmą udział mieszkańcy, konieczna jest dobrze przeprowadzona diagnoza, zwana również mapą zasobów i potrzeb!!!
Ośrodek Pomocy Społecznej w Dopiewie prowadzi badanie na temat jakości życia, aktywności społecznej i potrzeb mieszkańców, związanych z korzystaniem z różnych usług w naszej gminie, a w szczególności identyfikacji istniejącego w środowisku lokalnym zapotrzebowania na usługi społeczne i określenie kierunków rozwoju Gminy.
W związku z tym chcielibyśmy poznać Państwa opinie na temat kilku zagadnień ważnych dla naszej społeczności, a także konkretnych działań, które powinny zostać zrealizowane w naszej gminie w okresie najbliższych kilku lat.
Ankieta jest całkowicie anonimowa, a jej wyniki będą prezentowane w formie zbiorczych zestawień statystycznych (np. wykresów i tabel).
Badanie prowadzone jest w ramach projektu pt.: "Rozwój Wielkopolskiej Sieci Centrów Usług Społecznych na lata 2023-2026" w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+)
Serdecznie zapraszamy do udziału w badaniu!
Prosimy o wypełnienie ankiety najpóźniej do niedzieli 22 października 2023 roku.
*
Prosimy o wypełnienie poniższego kwestionariusza - odpowiedzi na poszczególne pytania należy zaznaczyć lub wpisać tekst odpowiedzi.
Pytania są zamieszczone na kilku kolejnych stronach. Po wypełnieniu wszystkich pytań na danej stronie, proszę kliknąć przycisk DALEJ. Jeśli nie może Pan(i) przejść dalej, proszę sprawdzić, czy udzielił(a) Pan(i) odpowiedzi na wszystkie pytania.
Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i firma Lokalne Badania Społeczne przeprowadziły badanie ilościowe i jakościowe na zlecenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Dopiewie.
Głównym celem wspomnianego przedsięwzięcia było określenie skali występowania wybranych problemów społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki uzależnień i innych zachowań ryzykownych.
Wyniki i rekomendacje z badania posłużą do planowania działań profilaktycznych oraz monitorowania skali problemów uzależnień w środowisku lokalnym, m.in. poprzez ocenę aktualnego stanu problemów alkoholowych na różnych płaszczyznach (np. picie młodzieży, leczenie uzależnienia od alkoholu, przeciwdziałanie przemocy, profilaktyka szkolna i środowiskowa, zmiany na rynku napojów alkoholowych, marketing alkoholowy).
Uzyskany obraz jest wielowątkowy, wielopłaszczyznowy, a także – ze względu na możliwość zestawienia i porównania opinii różnych grup respondentów – wieloperspektywiczny („zasada WWW”).
Zapisy do sołeckiej grupy badawczej
Mapa zasobów i potrzeb jest jednym z czterech komponentów procesu Organizowania Społeczności Lokalnej (OSL).
Zdiagnozowanie i zbadanie zasobów, potecjałów, ale też potrzeb i problemów jest punktem wyjścia do wspólnego działania.
Dlatego też zachęcamy do wzięcia udziału w procesie badawczym, poprzez utworzenie w każdym solectwie tzw. grup badawczych.
- Jeśli zatem, chcesz odkryć z nami, to czego jeszcze nie wiesz;
- Chcesz lepiej poznać swoich sąsiadów i ich ocenę życia w sołectwie;
- Jeśli chcesz zgłębić informacje o wsi, jej mieszkańcach, ich potrzebach;
- Pragniesz podjąć skuteczne działania sąsiedzkie - zgłoś się! To na Ciebie czekamy 🙂
Formularz zgłoszeniowy TUTAJ
Na zgłoszenia czekamy do 31 sierpnia 2023r.
Grupa badawcza powinna się składać z minimum 3 osób.
Z każdą grupą planowane jest od 3 do 5 spotkań - w zależności od potrzeb grupy. Na pierwszym spotkaniu ustalimy to co wiemy, a czego nie wiemy i zastanowimy się w jaki sposób możemy się tego dowiedzieć.
Kolejne spotkania dotyczyć będą samego procesu badawczego realizowanego w sposób aktywizujący. Oznacza to, że badacz poznaje społeczność przez uczestnictwo w jej życiu, obserwując od środka zachodzące w niej procesy, interakcje, mechanizmy kierujące postępowaniem.
Możliwe narzędzia wykorzystywane do badań w działaniu:
- Rozmowa
- Wywiad indywidualny
- Rozmowa grupowa
- Fokus lub wywiad grupowy
- Spacer z aparatem
- Spacer badawczy
- Akcje animacyjne (np. pytanie na sznurku)
- Obserwacja
- Obserwacja uczestnicząca itp.
Gdyby pojawiły się jakieś pytania prosimy o kontakt e-mail'owy:
Anna Żygulska
Jakub Grypczyński
SPOŁECZNOŚĆ TERYTORIALNA:
Anna Żygulska - Kierownik Działu Organizowania Społeczności Lokalnej
mail:
tel.: 609 002 538
Jakub Grypczyński - Organizator Społeczności Lokalnej
mail:
tel.: 693 290 030
Magdalena Bąbelek - Organizator Społeczności Lokalnej
mail:
tel.: 609 299 138
SPOŁECZNOŚĆ KATEGORIALNA:
Seniorzy:
Daria Henicz-Poprawa - Kierownik Działu Usług Społecznych | Organizator Usług Społecznych
mail:
kom. 607 100 153