Sieci na dzieci

Ośrodek Pomocy Społecznej w Dopiewie zaprasza na bezpłatne warsztaty wspierające rodziców w rozpoznawaniu zagrożeń, związanych z korzystaniem z Internetu przez dzieci - Sieci na dzieci.

Czy wiesz czym jest grooming, cyberstalking i cyberprzemoc? Czym są internetowe patotreści? Czy jesteś pewien że twojego dziecka to nie dotyczy , że tego nie doświadczało?

Czy masz świadomość że prawie jedna czwarta polskich nastolatków doświadczyła cyberprzemocy, a tylko 10 % rodziców ma  tego świadomość? (źródło)

W trudnej rzeczywistości wirtualnej, trzeba być bardzo uważnym. Cyfrowe kompetencje zarówno dzieci jak i rodziców wymagają w związku z tym ciągłego doskonalenia. Wychodzimy tym potrzebom naprzeciw. Celem spotkania warsztatowego dla rodziców jest wyjaśnienie pojęć związanych z mrocznymi zakątkami Internetu, dyskusja, oraz przekazanie narzędzi pozwalających chronić dzieci (w sieci).

Program warsztatów obejmuje:

  • Wprowadzenie do tematu zagrożeń w Internecie oraz ich omówienie (np. grooming, patotreści, cyberprzemoc, kradzieże tożsamości).
  • Jak rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie w Internecie.
  • Jakie narzędzia i aplikacje mogą pomóc w ochronie dzieci w Internecie.
  • Jak ustawić odpowiednie ustawienia bezpieczeństwa na urządzeniach dziecka.
  • Jak reagować na sytuacje zagrożenia.

Warsztaty odbędą się w następujących miejscach i terminach:

TerminMiejscowośćMiejsce
10.11.2023 (piątek) g. 18:00DąbrowaŚwietlica ul. Tęczowa 8, Dąbrowa
13.11.2023 (poniedziałek) g. 18:00KonarzewoSP im. Henryka Sienkiewicza ul. Szkolna 16
15.11.2023 (środa) g. 18:00DąbrówkaSP KOU ul. Malinowa 41 Dąbrówka
17.11.2023 (piętek) g. 18:00PalędzieŚwietlica Wiejska w Palędziu ul. Leśna 17
20.11.2023 (poniedziałek) g. 18:00DopiewoSP im. Jana Brzechwy, ul. Łąkowa 2a, Dopiewo
22.11.2023 (środa) g. 18:00GołuskiŚwietlica Wiejska w Gołuskach , ul. Polna 4
24.11.2023 (piątek) g. 18:00WięckowiceSP im. Powstańców Wielkopolskich. Ul. Gromadzka 7
27.11.2023 (poniedziałek) g. 18:00SkórzewoSP. nr 1 im. Fryderyka Chopina
ul. Poznańska 70
29.11.2023 (środa) g. 18:00DopiewiecSP im. Marii Konopnickiej, ul. Szkolna  7
01.12.2023 (piątek) g. 18:00SkórzewoSP nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego, ul. Kozierowskiego 1
11.12.2023 (poniedziałek) g. 18:00On-LineWarsztat on-line, przeprowadzony za pośrednictwem ZOOM.

Badania i doświadczenie pokazują, że dzieci są szczególnie narażone na negatywne zjawiska i zagrożenia do których należy m.in. stanie się ofiarą bądź sprawcą cyberprzemocy. Globalna sieć, jako narzędzie poza swoją uznaną pożytecznością może być również źródłem krzywdy i cierpienia. Powszechny dostęp do Internetu jest niezaprzeczalnym dobrem, jednak pozostaje on również przestrzenią w której może dochodzić do wielu nadużyć.

Zapisów dokonuje Magdalena Bąbelek, mailowo: oraz telefonicznie pod numerami telefonu: 693-290-030 lub 609-002-538.

Ilość miejsc ograniczona.

-

Spotkanie poprowadzi Tomasz Chełek. Specjalista psychoterapii uzależnień w procesie certyfikacji, absolwent Studium Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Warszawie, Instytutu Edukacji i Terapii w Poznaniu, absolwent pedagogiki o specjalnościach: resocjalizacja i bezpieczeństwo lokalne i poradnictwo i pomoc psychologiczno-pedagogiczna, oligofrenopedagogika. Absolwent studiów podyplomowych na kierunku: profilaktyka i rozwiązywanie problemów uzależnień w społecznościach lokalnych. Certyfikowany realizator rekomendowanego programu “UNPLUGGED” oraz certyfikowany realizator programu “Cukierki”. Zajęcia profilaktyczne prowadzi od 2012 roku. Pracownik Poznańskiego Centrum Profilaktyki Społecznej: współprowadzący program korekcyjno-edukacyjny PARTNER, terapię dla osób stosujących przemoc i współprowadzący grupę wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy. Certyfikowany Specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wieloletni wolontariusz Fundacji Młodzi w Uzależnieniu z Gniezna. Realizator i pomysłodawca cyklu koncertów „ Spróbuj na trzeźwo”, współtwórca programu profilaktycznego Fundacji realizowanego w szkołach gimnazjalnych (Obrzycko, Kramsk, Wysokie, Gniezno, Budzyń). Pełni funkcje kuratora społecznego w Zespole Kuratorskim Służby Sądowej ds. Rodzinnych w Gnieźnie.

Prywatnie ojciec dorosłego syna. Pasjonat biegów górskich i ultra wycieczek w samotności. Kibic i fan tak niszowych dyscyplin sportu jak: zapasy w stylu klasycznym, rugby, żużel.

-

Skip to content